Fundacja Zielony Horyzont

Archiwum

29.03.2012

EkoGim10 w akcji


Ulotki, plakaty, ogłoszenia... Wydawałoby się, że dzięki tego typu przekazom problem zużytych sprzętów elektrycznych i elektronicznych oraz baterii znany jest wszystkim i wszędzie. Niestety, to nieprawda.
 

Wiele osób do tej pory nie słyszało o czymś takim, jak punkty zbiórki zepsutych urządzeń. Wysypiska wprost uginają się pod ciężarem śmieci. W lasach i na ulicy też je czasem można zauważyć. Są szkodliwe nie tylko dla środowiska, ale dla zwierząt czy ludzi.      A przecież tak wiele odpadów można oddać do recyklingu, by zostały przetworzone i wykorzystane po raz kolejny.

W celu nagłośnienia całej sprawy zorganizowany został ogólnopolski konkurs "Drugie życie elektrośmieci". Powstał z inicjatywy Europejskiej Platformy Recyklingu, EPR Batteries Poland Sp. Z o.o., a finansowany częściowo jest przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Patroni medialni to min. ekologia.pl, interklasa.pl. Jego celem jest podniesienie świadomości zarówno u dzieci, jak i dorosłych o szerzącym się problemie, który może zniszczyć nasz ekosystem. Dodatkowo konkurs dąży do tego, aby podnieść wiedzę ekologiczną wśród ludzi. Przeznaczony jest dla szkół podstawowych, gimnazjalnych i liceów. Razem udział bierze aż 214 zespołów, w tym jeden z Gimnazjum nr 10 z Gliwic. Każdy z nich musi się zmierzyć z zadaniami w dwóch etapach.

Gliwicki zespół o nazwie EkoGim10, to drużyna składająca się z 10 osób i jest koedukacyjna. Każdy ma wyznaczone swoje zadanie. Jedni piszą, drudzy wolą prace mniej umysłowe. Dla nich, zamiast pisania artykułów czy raportów, ciekawsze jest zbieranie materiałów poprzez wyprawy w teren. System ten doskonale się sprawdza. Tu się liczy dobra organizacja, wyścig z czasem, ale także jak najmniejszy wysiłek przy wielkim efekcie. Dlatego    I etap był dla tej młodzieży metodą prób i błędów. Uczyli się współpracy, wzajemnego zaufania, poznawali tajniki wiedzy ekologicznej oraz sposoby ratowania naszej planety. Przeżywali chwile grozy, jednak mogąc liczyć na siebie nawzajem, szybko rozwiązywali problemy. Nie bez zasług jest też opiekun, który motywował do działań, poganiał i dodawał otuchy. Dlatego też spod ich skrzydeł wyszły liczne apele, audycje, gazetki, ogłoszenia i ulotki.

Miały i wciąż mają one na celu poinformowanie mieszkańców naszego kraju, z czym przyjdzie im się zmierzyć, jeśli nie zaczną dbać o środowisko. Zawierają też wskazówki, co zrobić z elektrośmieciami i zużytymi bateriami oraz gdzie je oddać. Punkty zbiórki porozrzucane są po całej Polsce. Jeśli natomiast jest problem z dostarczeniem elektrośmieci osobiście, istnieją firmy, które za darmo odbiorą je spod domu.

Sposobów ratowania naszej planety jest mnóstwo. Trzeba tylko chcieć. Przykładem tego jest młodzież z całego kraju, która czynnie działa w konkursie ekologicznym, starając się otworzyć oczy społeczeństwu i zachęcić je do wspólnej pomocy w ratowaniu środowiska.

autor: Paulina Żebrowska

Członek zespołu EkoGim10

IV edycja konkursu „Drugie życie elektrośmieci”
« powrót