Fundacja Zielony Horyzont

Projekty


Prowadzimy projekty edukacyjne, zwiększające świadomość społeczną w temacie ochrony środowiska. Koncentrujemy się na edukacji z zakresu odpadów, tj. zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, zużytych baterii oraz odpadów opakowaniowych. 

Konkurs “Drugie Życie Elektrośmieci”


Fundacja w latach 2010-2013, w imieniu ERP Polska i ERP Batteries prowadziła ogólnopolski konkurs edukacyjnych "Drugie Życie Elektrośmieci". Celem jest edukacja ekologiczna z naciskiem na odpowiednie obchodzenie się ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym (ZSEE). Rokrocznie, w konkursie brało udział ponad 200 szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych!
Każda szkoła chętna do udziału w konkursie tworzy Zespół składający się z 10 uczniów i 1 opiekuna. Konkurs podzielony jest na dwa etapy. Pierwszy polega na zorganizowaniu akcji edukacyjnej dotyczącej ZSEE w lokalnej społeczności oraz zbadaniu, czy lokalny system odzyskiwania ZSEE działa. Celem drugiego etapu konkursu jest natomiast zbiórka ZSEE i zużytych baterii.
Konkurs jest współfinansowany z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.  Więcej na temat konkursu, na jego stronie:  www.drugiezycieelektrosmieci.pl. 

Konkurs Fotograficzny „Elektroodpady i zużyte baterie w obiektywie"


Wykreowaliśmy i zrealizowaliśmy konkursu fotograficznego „Elektroodpady i zużyte baterie w obiektywie” dla ERP Polska i ERP Batteries, zakończony wystawą plenerową.

Gry internetowa dla dzieci "Wielka Zbiórka Elektrośmieci i Baterii"


Wykonaliśmy projekt interaktywnej gry internetowej dla dzieci "Wielka Zbiórka Elektrośmieci i Baterii". Mamy pomysł na edukację ekologiczną on-line!

Pikniki ekologiczne i ekologiczne imprezy integracyjne


Wielokrotnie, Fundacja przygotowywała i przeprowadzała pikniki ekologiczne oraz ekologiczne imprezy integracyjne mające na celu wzrost świadomości i uwrażliwienie ekologiczne pracowników i ich rodzin. Były to zarówno impreze plenerowe dla całych rodzin, jak i warsztaty z upcyclingu przeprowadzone w siedzibie firmy. Więcej o organizowanych przez nas ekologicznych imprezach znajdziesz tutaj.


EkoBieg ERP


To najnowsze przedsięwzięcie, event ekologiczno-sportowy dla dzieci, zorganizowany w dzielnicy Targówek w Warszawie. Wzięło w nim udział ok. 500 osób. Misją EkoBiegu jest promocja właściwego postępowania z zużytym sprzętem elektronicznym i elektrycznym oraz zużytymi bateriami.

Filmiki edukacyjne „ERPka i przyjaciele”  i o elektrośmieciach


We współpracy z ERP Polska powstały filmiki edukacyjne, które mają zachęcić młodzież oraz dorosłych do poprawnego obchodzenia się ze zużytymi bateriami.


Lokowanie idei w serialach "Barwy Szczęścia" i "Klan"


Na potrzeby promocji idei właściwego postępowania z elektrośmieciami i zużytymi bateriami, fundacja przygotowała kilka scen, które zostały wplecione w scenariusz jednych z najbardziej popularnych seriali TVP: "Barwy Szczęścia" i "Klan".  Nasze fragmenty można obejrzeć tutaj:


KLAN


http://vod.tvp.pl/seriale/obyczajowe/klan/odcinki-2401-2500/odc-2434/10759191
http://vod.tvp.pl/seriale/obyczajowe/klan/odcinki-2401-2500/odc-2435/10759202

http://vod.tvp.pl/seriale/obyczajowe/klan/odcinki-2401-2500/odc-2439/10827418


BARWY SZCZĘŚCIA

http://vod.tvp.pl/seriale/obyczajowe/barwy-szczescia/wideo/odc-950/10973540
http://vod.tvp.pl/seriale/obyczajowe/barwy-szczescia/wideo/odc-958/12108812

Kampania prasowa w wybranej prasie ogólnopolskiej i lokalnej
Forum Samorządowe, Przegląd Komunalny, Opdady i Środowisko, Recycling


Kinowe bilety z odzysku


To projekt zlecony przez ERP Polska zorganizowany i koordynowany przez nas we współpracy z Miejskim Gminnym Ośrodkiem Kultury w Drohiczynie. Polega na zainicjowaniu wymiany elektrośmieci, czyli zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz baterii na bilety do kina.

"Uwolnij elektrośmieci" oraz "Nie wyrzucaj do kosza wszystkiego jak leci. Zbieraj stare baterie i elektrośmieci!”


Na zlecenie ERP Polska przeprowadziliśmy dwie duże akcje zbiórek elektrośmieci w centrach handlowych Real w Warszawie oraz na Śląsku. W ramach drugiej akcji, w partnerstwie z lokalnymi NGOsami, przeprowadziliśmy zbiórki ZSEE oraz zbudowaliśmy na czas zbiórek mini miasteczka edukacyjne dla dzieci m.in. w Rzeszowie, Płocku, Nowym Sączu, Olsztynie, Hajnówce. Zbiórki spotkały się z bardzo dużym zainteresowaniem.

Przetwory


To wydarzenie, które od 2006 roku - za każdym razem w połowie grudnia - skupia ponad 100 artystów, którzy następnie przez dwa dni pod jednym dachem przetwarzają odpady i śmieci w małe - lub duże - dzieła sztuki.
To festiwal odpowiedzialnego społecznie i środowiskowo designu, nastawionego na recykling. Promuje ograniczenie eksploatacji naturalnych zasobów ziemi i konsumpcjonizmu, stawia na tworzenie produktów trwałych i zmniejszania dewastacji środowiska.
Fundacja Zielony Horyzont w trakcie Przetworów nastawiła się na edukację najmłodszych. Dzieci najlepiej uczą się w trakcie zabawy, dlatego Fundacja przygotowała dla nich dużo ekologicznych atrakcji. Dzięki takiej chwili oddechu ich rodzice również mogli spokojnie oddać się dogłębnej edukacji ekologicznej.

BioBazar


BioBazar jest cyklicznym wydarzeniem skupiającym lokalnych warszawskich i okołowarszawskich producentów oferujących produkty z certyfikatami ekologicznymi. Odbywa się w każdą sobotę w dawnej fabryce Norblina w Warszawie oraz w Starej Papierni w Konstancinie.
Fundacja Zielony Horyzont pojawia się na Biobazarze od stycznia 2011 r. Razem z ERP Polska organizuje zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (ZSEE). W podziękowaniu za postawy proekologiczne osoby, które przynoszą na Biobazar ZSEE otrzymują choinki, owoce, ekologiczne soki lub sadzonki roślin.


Recykling daje owoce


Wielokrotnie na zlecenie ERP Polska wspierałyśmy inicjatywę Recykling daje owoce. Razem z Dominikiem Dobrowolskim - inicjatorem akcji - przeprowadziłyśmy działania edukacyjne w zakresie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Nasze wspólne akcje odbyły się między innymi w Krakowie, Warszawie, Włocławku, Zielonej
Górze i Łodzi.


Nasza misja - mniejsza emisja


Współpracowałyśmy również z Fundacją Zielone Płuca Polski. W pięciu polskich miastach: w Toruniu, Elblągu, Białymstoku, Olsztynie i Gołdapi koordynowałyśmy organizację zbiórek zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. W ramach projektu przeprowadziłyśmy również serię działań edukacyjnych.


Warszawskie Dni Recyklingu


WDR to największa impreza ekologiczna w Warszawie, zaraz po Dniu Ziemi. Organizuje ją Biuro Ochrony Środowiska m.st. Warszawy. Podobnie jak na innych imprezach, również tutaj postawiłyśmy na edukację ekologiczną dotyczącą elektrośmieci reprezentując ERP Polska i ERP Batteries, a także Wprowadzających sprzęt elektryczny i elektroniczny oraz zużyte baterie.

« powrót